Jak przekonać dzieci do jedzenia warzyw i owoców?
Gdyby zapytać rodziców, jakie trzy rzeczy są dla nich najważniejsze, na pierwszym miejscu prawdopodobnie znalazłoby się zdrowie ich dzieci. Nic więc dziwnego, że rodzice chcą zaszczepić swoim dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe. Zdrowe odżywianie to coś więcej niż tylko rezygnacja ze śmieciowego jedzenia i słodyczy; to konsekwentne spożywanie pożywnych pokarmów, które dają dziecku potrzebną energię, a jednocześnie pomagają mu rosnąć silnym i zdrowym.
Może to być szczególnie trudne w dzisiejszym pędzącym świecie, gdzie fast foody i przetworzona żywność wydają się być wszędzie. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym rodzice mogą wykształcić u swoich dzieci dobre nawyki żywieniowe. Należą do nich: ustalenie wspólnych pór i kategorii zdrowych posiłków; angażowanie dzieci w planowanie posiłków, robienie zakupów i gotowanie; edukacja żywieniowa; regularne przygotowywanie i podawanie zdrowych posiłków, ale bez nacisku; dawanie dziecku dobrego przykładu poprzez spożywanie tych samych zdrowych produktów, które mu oferujemy; dawanie dzieciom możliwości wyboru w kwestii tego, co jedzą; urozmaicanie oferowanych posiłków i metod ich przygotowywania; nie nagradzanie i nie karanie jedzeniem.
Dojdźcie do porozumienia w sprawie kategorii zdrowej żywności
Ważne jest wyznaczanie granic. Nie ma sensu pozwalać dziecku jeść wszystko, na co ma ochotę. Dziecko musi wiedzieć, że są pewne rodzaje żywności, które są zdrowe, i takie, które nie są.
Dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy jest pokazanie dziecku przykładów różnych rodzajów żywności: zdrowej, niezdrowej, niezbyt zdrowej i nie do końca zdrowej. Następnie można wyjaśnić, czym różnią się od siebie poszczególne kategorie, biorąc pod uwagę ich wartość odżywczą (lub jej brak).
Zaangażuj dzieci w planowanie posiłków, zakupy i gotowanie
Aby zaangażować dzieci w planowanie, robienie zakupów i gotowanie posiłków, należy najpierw określić ich możliwości w tym zakresie. Jeśli dziecko ma mniej niż 6 lub 7 lat i ma ograniczoną sprawność ruchową, nie należy angażować go w planowanie posiłków lub robienie zakupów. Podobnie, jeśli dziecko nie ma dobrych umiejętności rozumienia ze słuchu (nie potrafi wykonywać prostych poleceń), najlepiej nie angażować go w gotowanie, dopóki nie będzie w stanie uważnie słuchać instrukcji od osoby dorosłej.
Gdy dziecko osiągnie odpowiedni etap rozwoju, w którym rozumie i wykonuje zadania samodzielnie (zwykle około 8 roku życia), można zacząć angażować je w planowanie i przygotowywanie posiłków.
Dobrze jest, gdy rodzice udzielają wskazówek krok po kroku, aby dziecko nie było przytłoczone zbyt wieloma szczegółami naraz:
Zaoferuj edukację żywieniową
- Oferowanie edukacji żywieniowej.
- Naucz dzieci o korzyściach płynących ze spożywania owoców i warzyw, o tym, że dostarczają one składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy A, C i E oraz przeciwutleniacze zwalczające raka.
- Upewnij się, że dzieci wiedzą, co powinny jeść, aby zachować zdrowie: zawsze podawaj co najmniej jedną porcję owoców lub warzyw do każdego posiłku; zamień niezdrowe przekąski na świeże owoce; czytaj etykiety na produktach spożywczych, aby wiedzieć, co znajduje się w kupowanym jedzeniu.
Przygotowuj i podawaj zdrową żywność regularnie, ale bez nacisku
Jako rodzice możemy czasem sprawić, że jedzenie stanie się wielką sprawą. Niektóre potrawy traktujemy jak specjalne przysmaki, a inne jak karę – podajemy winogrona, gdy nasze dzieci były grzeczne, ale odstawiamy je, gdy nie zrobiły czegoś, czego od nich oczekujemy. Ale co się dzieje, gdy traktujemy wszystkie produkty spożywcze w naszym domu jak zwykłe jedzenie? Po prostu tam jest, jest normalne, jesz je, kiedy jesteś głodny, spragniony lub masz na nie ochotę – nic wielkiego!
Kiedy dziecko usłyszy, że wszystkie wybory są zdrowe, będzie bardziej zainteresowane jedzeniem owoców i warzyw, ponieważ nie będą to już „specjalne” produkty, które należy zachować tylko na specjalne okazje. Na przykład, jeśli dziecko zobaczy winogrona na talerzu każdego wieczoru podczas kolacji (jako część sałatki), może zdecydować, że winogrona są pyszne i będzie chciało ich spróbować!
Dawaj dobry przykład, jedząc te same zdrowe pokarmy, które oferujesz swojemu dziecku
Dzieci uczą się wiele poprzez przykład. Jeśli chcesz, aby jadły owoce i warzywa, ważne jest, abyś pokazał im, że te produkty są częścią Twojej diety. Jeśli dzieci widzą, że rodzice cały czas jedzą śmieciowe jedzenie, same będą bardziej skłonne do tego typu zachowań. To samo dotyczy sytuacji, gdy widzą rodziców jedzących zdrowe produkty, takie jak świeże owoce i warzywa.
Jeśli zamierzasz uczyć dzieci zdrowych wyborów i dbać o to, by ich dieta była zbilansowana, upewnij się, że zawiera owoce i warzywa!
Daj dzieciom możliwość wyboru tego, co jedzą
Jeśli chodzi o zachęcanie dzieci do jedzenia warzyw i owoców, daj im do wyboru 2 lub 3 zdrowe opcje. Jeśli nie chcesz, aby dzieci marnowały pieniądze na śmieciowe jedzenie, nie rób z tego problemu, jeśli zamiast warzyw i owoców chcą chipsów lub ciasteczek. Pozwolenie dziecku na wybór tego, co znajdzie się na talerzu, pomoże mu poczuć się bardziej odpowiedzialnym za sytuację i zachęci je do przejęcia odpowiedzialności za swoje zdrowe nawyki żywieniowe.
Nie oznacza to jednak, że należy pozwalać dziecku na wybieranie niezdrowych rzeczy przez cały czas! Jako rodzic masz władzę – wykorzystaj ją mądrze, podejmując decyzje o tym, jakie rodzaje żywności są najlepsze dla twojej rodziny.
Urozmaicaj oferowane pokarmy i metody ich przygotowywania
Aby zapewnić dzieciom dużą różnorodność owoców i warzyw, należy zadbać o to, by oferowane produkty miały różne smaki, konsystencje i wartości odżywcze. Różnorodność oznacza także podawanie tych pokarmów na różne sposoby. Na przykład:
- Podawaj świeże produkty, jak również mrożone lub konserwowe wersje tych samych owoców i warzyw.
- Podawaj desery owocowe zamiast słodkich (np. jagody z bitą śmietaną).
Nie nagradzaj ani nie karz za pomocą jedzenia
Jeśli mówisz dziecku, że może się poczęstować po zjedzeniu warzyw, to sprawiasz, że jedzenie staje się nagrodą, a nie czymś, co służy napędzaniu organizmu. Podobnie, jeśli powiesz dziecku, że nie może pójść na plac zabaw, dopóki nie zje brokułów, sprawisz, że jedzenie stanie się karą, a nie czymś, czego wszyscy potrzebują dla energii i zdrowia. To samo dotyczy prób poprawy samopoczucia poprzez podawanie lodów, kiedy są smutne lub złe: dzieci muszą się nauczyć, że jedzenie jest paliwem dla ich ciał, a nie emocjonalną kulą u nogi! Nie mają też wpływu na to, co sprawia, że inni czują się lepiej, więc nie wykorzystuj jedzenia jako sposobu na poprawienie (lub pogorszenie) samopoczucia innych osób.