Jak można zostać fizjoterapeutą?

Jak można zostać fizjoterapeutą?

W ciągu ostatnich paru lat zmieniły się wymogi obowiązujące przy ubieganiu się o stanowisko fizjoterapeuty. To akurat dobrze. Jeszcze wcale nie tak dawno fizjoterapeutą można było zostać po zwykłym studium fizjoterapii, na które dostawał się praktycznie każdy i które niemalże każdy kończył, bo naprawdę trzeba było mocno się postarać i totalnie sobie wszystko olewać, by nie przejść przez banalnie proste egzaminy. Przepisy te zmieniła specjalna ustawa, która weszła w życie pod koniec 2015 roku. Od tej pory kryteria formalne, jakie musi spełnić każdy potencjalny fizjoterapeuta, są o wiele bardziej wymagające, dzięki czemu zawód ten stał się dostępny wyłącznie dla nielicznych.

Do uzyskania tytułu fizjoterapeuty potrzebne stały się wyższe studia. Na szczęście dla osób, które nie bardzo lubią się uczyć, niekoniecznie magisterskie, bo wystarczą trzyletnie studia licencjackie odbyte na jednym z dwóch kierunków – fizjoterapii bądź rehabilitacji ruchomej. Istnieje też możliwość uzyskania prawa do wykonywania zawodu po ukończeniu studiów uzupełniających. Będą to dwuletnie studia magisterskie, z których skorzystają osoby posiadające już wyższe wykształcenie i to niekoniecznie wykształcenie związane ściśle z fizjoterapią.

Studiowanie tylko w teorii kojarzy się z czasem przyjemnym i beztroskim, wypełnionym zabawami, ciągłymi spotkaniami towarzyskimi i rozwijaniem zainteresowań. Akurat dobry fizjoterapeuta będzie musiał pozyskać olbrzymią wiedzę w swojej specjalizacji, na co poświęci przynajmniej kilka lat. No i na pewno nie będą to leniwe lata. Na studiach wykładana jest wiedza z zakresu nie tylko samej fizjoterapii, ale też wszelkich innych dziedzin medycznych. Przyszli fizjoterapeuci uczą się nawet o pielęgniarstwie. Mnóstwo czasu przeznaczają też na praktykę.

Włożony w naukę wysiłek zwykle jednak popłaca. Nie da się bowiem ukryć, że dobry fizjoterapeuta ma zwykle bardzo dobre zarobki. Ten, komu zależy na fajnej pensji i satysfakcjonującej pracy, rzeczywiście może rozważyć pójście w tym kierunku.