Jak rozwój zmienia nasze życie?

Jak rozwój zmienia nasze życie?

Rozwój umożliwia nam nie tylko poszerzanie własnych horyzontów, bo także daje nam możliwość, by być pomocną ręką dla innych. Zwróćmy uwagę na to, że bez ciągłego rozwoju nie byłoby dziś możliwości wykonywania  skomplikowanych przeszczepów, dostosowywania regulacji dla danych grup społecznych, pozyskiwania alternatywnych źródeł energii, czy ulepszania naszego świata poprzez udoskonalenia technologiczne. Każdą z tych rzeczy ktoś kiedyś wymyślił. I nie był to ktoś, kto siedział na kanapie i jego największym wyczynem było przełączenie kanałów w telewizji, ale ktoś, kto zagłębiał się w temat, analizował go i rozważał różne opcje. Tylko determinacja i chęć rozwoju doprowadziła do tego, że żyjemy dziś w tak dobrych czasach. Kto wie, może następny wynalazek będzie wymyślony właśnie przez nas? Może któreś z naszych udoskonaleń pozwoli kolejnym pokoleniom żyć jeszcze wygodniej? Nie dowiemy się tego, jeśli spoczniemy na laurach i przestaniemy się rozwijać. 

Nieustanna nauka i poznawanie nowych rzeczy skutecznie stymuluje nasze ciało i mózg do większej pracy, a co za tym idzie- dużo większej wydajności. Mózg to również rzecz, którą należy trenować. Kiedy rozwijamy się w danej dziedzinie, dostarczamy mu mnóstwa bodźców, z którymi musi sobie poradzić, a więc zmuszamy go do działania. To jest właśnie to, co nasz umysł lubi najbardziej. Tak jak ciało, kiedy chcemy, aby pozostało sprawne — musimy ćwiczyć, tak samo mózg do lepszej pracy musi być stymulowany. Pamiętajmy, że może to także zwiększyć żywotność tego organu. W podeszłym wieku, kiedy cały nasz organizm mocno zwalnia, mózg podziękuje nam za milion przeczytanych książek, opracowywanie ciekawostek, czy rozwiązywanie problemów. To właśnie takimi działaniami robimy z niego dobrą do wieloletniej pracy maszynę. 

  Ciągły rozwój jest również niekwestionowanym obowiązkiem nas wszystkich wobec kolejnych pokoleń. Jeśli ktoś bardzo dawno temu nie wynalazłby koła, dziś prawdopodobnie auta nie cieszyłyby się aż tak dużą popularnością. Jeśli nie zostałoby wykonane pierwsze połączenie telefoniczne, zakupy przez internet mogłyby być jedynie marzeniem szaleńców. Tak samo jak ci wszyscy ludzie kiedyś dla nas, tak samo my dla przyszłych pokoleń powinniśmy się rozwijać i udoskonalać. To nasze działania dzisiaj będą stanowiły bezpieczny i solidny fundament dla ich życia i tego, co będą próbowali razem z nim wnieść. Dla młodszych jesteśmy przykładem. Pokazujemy, jak to, co robimy, może mieć wpływ na to, jak wygląda nasze życie. To oni przekażą to swoim dzieciom, a te następnym pokoleniom. Zauważmy, że w rodzinie, gdzie wykonuje się jedynie absolutne minimum, dużo mniej jest przypadków ludzi, którzy wychylają się przed szereg i czerpią z życia garściami. Przykład w tym przypadku powinien iść właśnie z góry, dlatego nie będzie tutaj przesadą stwierdzenie, że to jak potraktujemy nasz rozwój, determinuje to, jak świat będzie wyglądał już za kilkadziesiąt lat.