Dlaczego matura rozszerzona z angielskiego się przydaje?

Dlaczego matura rozszerzona z angielskiego się przydaje?

Język angielski jest obok języka polskiego jednym z najczęściej wybieranych przez maturzystów przedmiotem na rozszerzenie. Egzamin jest stosunkowo prosty w porównaniu do innych na tym poziomie, do tego można wyciągnąć na nim dobry wynik bez intensywnych przygotowań dodatkowych. Nie ulega wątpliwości, że jeśli ma się okazję, warto się na niego zapisać. W ten sposób można osiągnąć sporo na start na rynku pracy i na studiach.

Oficjalny wyższy poziom znajomości języka

Matura podstawowa z języka obcego potwierdza znajomość języka na poziomie B1. Z kolei egzamin rozszerzony to już poziom B2, który jest znacznie wyżej ceniony. Aby osiągnąć potwierdzenie umiejętności tej rangi prywatnie, niezależnie od szkoły, często trzeba zapłacić kilkaset złotych za egzamin zewnętrzny. Matura jest w pełni darmowa i często łatwiejsza, niż specyficznie przygotowywane testy uniwersytetów zagranicznych. Do tego taki poziom jest często lepiej widziany przez pracodawców, którzy już od dawna nie traktują znajomości angielskiego jako zalety, a raczej jako obowiązek. Dlatego każda osoba powinna poważnie rozważyć zapisanie się na ten egzamin.

Lepszy start na studiach

Większość uczelni wymaga od swoich studentów zaliczenie testu końcowego z języka nowożytnego, najczęściej angielskiego. W przypadku licencjatu jest to poziom B2, który można opanować jeszcze w szkole średniej i potwierdzić jego znajomość egzaminem maturalny. Jeśli pójdziesz tą drogą, możesz ubiegać się o zwolnienie z lektoratu i przystąpienie tylko do testu końcowego. W ten sposób będziesz miał czas na rozwijanie swoich umiejętności językowych we własnym zakresie. Możesz też wykorzystać tę okazję i zapisać się na zajęcia z innego języka, co rozwinie twoje możliwości na rynku pracy i zwiększy wartość jako pracownika.

Lepsza znajomość języka angielskiego

Język angielski nie jest dziś dodatkiem, który można znać. W wielu środowiskach pracy nie zatrudnia się osoby, która nie potrafi się w nim porozumieć. Dlatego dobrym wyborem każdego maturzysty, który chce znaleźć dobrą pracę i awansować w wybranej przez siebie firmie jest zapisanie się na egzamin rozszerzony z języka angielskiego. Nauka czytania, pisania, mówienia i gramatyki może znacznie zwiększyć wartość danej osoby na rynku pracy oraz ułatwić porozumiewanie się z osobami, które nie znają języka polskiego. Angielski zapewnia bezpieczeństwo za granicą i pomaga znajdować nowe znajomości, które poszerzają horyzonty i uczą ciekawych rzeczy.