Jak uczyć się wieczorem i w nocy?
Wiele osób woli uczyć się wieczorem, głównie dlatego, że rano śpią. Ciężko jest się jednak o takiej porze skupić, ciemność za oknem nie motywuje, a do tego pojawia się powoli senność. Efektywna nauka wieczorem nie jest jednak niemożliwa, trzeba się do niej dobrze przygotować. Bardzo często ilość przyswojonego materiału zależy od zachowań i nawyków przyswajanych przez kilka poprzedzających okres nauki tygodni.
Zadbaj o zastrzyk energii
Wiele osób najszybciej i najlepiej pracuje na początku dnia, potem z czasem zapas ich energii się wyczerpuje, zadania wykonuje się wolniej i nie ma się ochoty na zaczynanie nowego projektu. Dlatego jeśli uczysz się wieczorem, postaraj się przed sesją odpocząć, najlepiej zdrzemnąć się lub zrobić coś, co sprawia Ci przyjemność i nie jest wymagające dla twojego organizmu. Nauka po ciężkim treningu fizycznym albo zaraz po posiłku może być trudna i męcząca. Jeśli zadbasz o odpowiednią ilość energii, znacznie łatwiej będzie Ci wysiedzieć na miejscu, szybko przyswajać informacje i rozwiązywać zadania. Natomiast jeśli jej zabraknie, taka nauka będzie tylko stratą czasu.
Znajdź przytulne i motywujące Cię miejsce
Wieczorem możesz marzyć o pójściu spać, instynktownie będziesz też sięgać po rozrywki, jakimi najczęściej kończysz dzień. Dlatego postaraj się znaleźć dla siebie komfortowe miejsce, które będzie jednocześnie przestrzenią pozwalającą odciąć się od upływającego czasu i zmęczenia. Nie ucz się wtedy w sypialni, gdzie łóżko będzie twoim największym rozpraszaczem. Postaraj się też nie brać ze sobą telefonu i nie używać komputera, jeśli nie jest to niezbędne. W ten sposób łatwiej będzie Ci się skupić na materiałach, z jakich się uczysz. Postaraj się także nie stwarzać sobie warunków zachęcających Cię do porzucenia nauki albo przełożenia jej na inną porę.
Ucz się z kimś
W internecie można znaleźć wiele miejsc, w których osoby obce uczą się razem o różnych porach. Sesje można rozpoczynać wcześnie rano, po południu albo późnym wieczorem. Czasami uczestnicy łączą się na kamerkach, żeby nie mogli udawać, że przyswajają materiał, ale to także nie jest wymagane. Uczenie się z kimś potrafi bardzo dobrze zmotywować, stwarza też idealne warunki do nauki. Dlatego sporo osób korzysta z takiej możliwości na co dzień, szczególnie w czasie, kiedy nie ma się ochoty czy powodów do pozostania w głębszym skupieniu. Warto wypróbować to rozwiązanie, bo może się okazać, że takie zobowiązanie najmocniej utrzyma Cię w postanowieniu uczenia się wieczorem.
1 thoughts on “Jak uczyć się wieczorem i w nocy?”
Comments are closed.
Jak szczytowa aktywność przypada na godzinny wieczorne to nie jest to żaden problem 🙂 Ja mam problem z nauką rano